Svenska Skolan Philadelphia
Vidareutbildning för begravningsentreprenörer

Vidareutbildning för begravningsentreprenörer

Vilken eller vilka utbildningar behöver du ha för att bli en framgångsrik begravningsentreprenör? Yrket kräver ju inte bara kunskaper inom en rad områden, det ställer också krav på dig som person. Som begravningsentreprenör är man säljare, förhandlare, chaufför, psykolog, jurist, officiant vid ceremonier, bland mycket annat. Så vad behöver då man tänka på för att skaffa sig nödvändig kompetens?

För att kunna bli en framgångsrik begravningsentreprenör är det ofta nödvändigt att gå någon form av vidareutbildningar. Visst, detta är kanske en bransch där det kan uppfattas lite ”fult” att prata om business och framgångar, men precis som i alla andra branscher handlar det om att överleva i en tuff konkurrens.

Som begravningsentreprenör måste man tänka lite utanför boxen när det gäller utbildningar. Det finns nämligen ingen specifik utbildning som riktar sig mot just begravningsbranschen. De utbildningar som finns hittar vi internt – man blir alltså upplärd på plats.

I detta yrke träffar man dagligen människor i sorg – ibland lamslagna av sorg, ibland arga – och allt däremellan. Därför måste du ha förmågan att lyssna och vara lyhörd. Yrket kräver också täta kontakter med myndigheter och företag – som t.ex. Skatteverket, jurister, stenhuggare, blomsteraffärer, cateringfirmor och tillverkare av olika slag.

Du behöver också ha inblick i juridikens snåriga värld. Dödsfall för ofta med sig familjerättsfrågor som rör arv, bouppteckningar, testamenten, sambolagen, äktenskapsbalken och mycket annat.

Vilka utbildningar kan jag gå?

Om du vill vidareutbilda dig måste du alltså beta av en utbildning i taget. Som anställd kan du diskutera med arbetsgivaren och ta reda på vilka områden de anser att kompetens behöver höjas. Kanske har de en policy för kompetensutveckling?

Här nedan kan du se några tips på områden där du kan vidareutbilda dig som begravningsentreprenör.

  • Krishantering.
  • Motiverande samtal.
  • Juridik, främst inom familjerätt.
  • Kundbemötande.
  • Försäljning.
  • Stresshantering.
  • Personlig effektivitet.
  • Redovisning, om du är egenföretagare.
  • Webbutvecklare.